Pótmunka- Többletmunka: Az építőiparban rejlő kihívások

Pótmunka- Többletmunka: Az építőiparban rejlő kihívások

Az Építőipar Kihívásai és Szakzsargonja

Az építőiparban a kivitelezés körül többször felmerül egy-egy olyan szakkifejezés, amelyet nem értenek a laikusok, és sokszor még maguk a vállalkozók sem. A vállalkozók között persze nem a nagyobb cégeket értjük, ahol komoly jogi apparátus dolgozik a háttérben, hanem inkább a kisebb cégekre, egyéni vállalkozókra gondolunk. Vagy lehet, hogy tudják a választ, de nem restek átverni a kedves megbízót, ezekben a kérdésekben, mert akkor több bevételt tudnak generálni egyazon munkára.

Vállalkozói Díj: A Kötődés Alapja

Először is, a vállalkozói díj fogalmát kell tisztázni. A vállalkozási szerződés eredménykötelem, azaz a vállalkozónak eredményt (kész terméket) kell a megrendelőnek átadnia. Ez olyan szerződés, amelyben a vállalkozó valamilyen tevékenységgel elérhető eredmény megvalósítását vállalja. Fontos megjegyezni, hogy a vállalkozási díjat meg kell határozni írásban, mivel anélkül a szerződés semmit sem ér.

Két Vállalkozói Szerződési Forma: Tételes és Átalány

Az építőiparban két fő vállalkozói szerződési forma létezik a jog szerint: a tételes és az átalány. A tételes elszámolásnál a vállalkozó a ténylegesen elvégzett feladat alapján számol, míg az átalány esetében előre megmondja, hogy mennyibe kerül a munka, függetlenül attól, hogy mennyi időt töltött a munkavégzésre.

Pótmunka és Többletmunka: Jog és Gyakorlat

A pótmunka olyan munka, amit a megrendelő később rendelt meg, lehet tervmódosítás miatt szükséges, de akár később felmerült igény is. Ezt a vállalkozónak el kell végeznie, de csak abban az esetben, ha ez neki aránytalanul nagy terhet nem jelent. Ennek a költségét mindenképp ki kell fizetni a vállalkozó részére, akár tételes, akár átalányos az alap szerződés.

A többletmunka azt jelenti, hogy a vállalkozónak minden olyan munkát el kell végeznie, ami ahhoz szükséges, hogy a szerződésben kikötött eredmény rendeltetésszerűen használható legyen. Ha azonban átalányszerződést kötött a megrendelővel, akkor ezért díjazásra nem jogosult, csak azokért a munkákért, amelyek nem voltak előre láthatóak a szerződéskötéskor.

Összegzés

A kérdés, hogy melyik szerződéstípus a jobb, nem egyszerűen megválaszolható. Mind az új építésnél, mind a felújításnál számos tényezőt kell mérlegelni, beleértve a megrendelő igényeit is. Általánosságban az új építésnél és nagyobb felújítási munkáknál átalánydíjas szerződések szoktak születni. Azonban minden eset egyedi, és a legjobb megoldás mindig az adott helyzet, igények és lehetőségek figyelembevételével választható csak ki.

Ezek is érdekelhetnek

Hőszigetelés
Szigetelés

Hőszigetelésről általában

A 2000-es évek végéig az épületeken nem volt igény a homlokzat szigetelésére. Nem volt egetverő a fűtésszámla. De pár éve ez nem így van. Aki takarékosabban akar gazdálkodni, annak muszáj lépnie.

Tovább olvasom
Horváth Magdolna műszaki ellenőr hatter
műszaki ellenőr

Miért kell a jó műszaki ellenőr?

A ház építése vagy felújítása, mindenki életében rendkívüli jelentőségű esemény, és a projekt során számos döntést kell hozni. Az egyik kulcsfontosságú szempont, amelyet sokan figyelmen kívül hagynak, az építési műszaki ellenőr alkalmazása.

Tovább olvasom